ARKADİA APARTLARI
1 Odalı Daireler
2 Odalı Daireler
3 Odalı Daireler
4 Odalı Daireler
5 Odalı Daireler
Uzun Dönem Daireler
Apart Hotel
Şehir Haritası
Gelişmiş Arama

KievApartCom
ofis@kievapart.com

UKRAYNA
+ 380 96 222 56 68
UKRAYNA
GENEL BİLGİLER

-COĞRAFİ KONUMU
-YERŞEKİLLERİ,BİTKİ ÖRTÜSÜ VE İKLİMİ
-YÖNETİMİ VE BÖLGELERE AYRIMI
-NÜFUSU
-DEVLET YÖNETİMİ
-EKONOMİSİ
-PARA BİRİMİ
-RESMİ TATİL GÜNLERİ

 

COĞRAFİ KONUMU

Ukrayna HaritasıUkrayna Doğu Avrupa’nın ortasındadır. Kuzeyde Beyaz Rusya, güney ve güneybatısında Macaristan, Romanya ve Moldava, doğusunda Rusya, batısında da Slovakya ve Polonya ile ortak sınırlara sahiptir. Güney kıyısında Azov Denizi ve Karadeniz vardır. Kuzeyinden güneyine 893 km, doğusundan batısına 1316 km’dir.Yüz ölçümü 603,7 km karedir.

YERŞEKİLLERİ, BİTKİ ÖRTÜSÜ VE İKLİMİ

Ukrayna Yer Şekilleri Yerşekilleri bakımından Ukrayna genelde düz bir alana sahiptir ve %95‘i ovadır.Sadece %5’i dağlık alandır. En yüksek noktası Ukrayna karpatlarındadır ve 2061 metredir.
En büyük nehri Dnipro Nehridir. Nehrin uzunluğu 2201 km dir ve 981 km’si Ukrayna sınırlarındadır. Ortalama hava sıcaklığı ocak ayında kuzeydoğuda -7 C dir ve güneydeki kırım kıyılarında +4 C dir.Temmuz ayında ise bu iki bölgedeki ortalama sıcaklık +19 ve + 24 C  arasında depişmektedir.
Ukrayna  mineraller bakımından zengin bir ülkedir. Kömür, demir cevheri, petrol, doğalgaz, taş ve tuz bunların bir kısmıdır .Ukraynada,  işlenmemiş metal sanayisi, kimyasal sanayi, porselen sanayisi, fayans endüstrisi, seramik endüstrisi ve yapı malzemeleri endüstirisi gelişmiştir. Ukraynanın en önemli maden suları Myrgorod,Svalvaya,Truskavets ve Feodosiya’dadır. Eupotoria ve Saki sağlık açısından çok faydalıdır.
Ukraynanın 2/3 ü verimli arazidir ve siyah toprak çoğunluktadır. Siyah topraklar dünyanın en verimli toprağı olarak bilinmektedir. Uzmanlara göre dünyadaki siyah toprağın 1/4 ü Ukrayna’dadır.
Bitkisel florasında 30 bin çeşit bitki mevcuttur.Bu bitkisel çeşitlilik yaygın bir biçimde hayvan endüstirisi, arıcılık, avcılık ve medikal sektörünü iyi yönde etkilemektedir.

 

YÖNETİMİ VE BÖLGELERE AYIRIMI

Başkent Kiev’dir. Ukrayna Otonom Kırım Cumhuriyeti ve 24 ile ayrılmıştır:Vinnitsa, Volynsk, Dnepropetrovsk, Donetsk, Zhitomir, Zakarpatye, Zaporozhye, Ivano, Frankovsk, Kiev, Kirovograd, Lugansk, Lviv, Nikolaev, Odessa, Poltava, Rovno, Sumy, Ternopol, Kharkov, Kherson, Khmelnitsky, Cherkassk, Chernovtsy ve Chernigov dur. En büyük şehirleri Kiev, Kharkov, Dnepropetrovsk, Donetsk, Odessa ve Lviv’dir.

 

NÜFUSU

Ukrayna Nufusu2001’in başlarında nüfus 49,5 milyondu. Avrupa’da nüfus açısından 5. dir. Nüfusun %68’i kent nüfusu, %32’si de kırsal nüfustur. Kilometrekareye 85 kişi düşmektedir.Ortalama yaşam süresi erkeklerde 61, kadınlarda  73’tür.Ukraynalılar nüfusun % 72 sini oluşturmaktadır.
14 milyonu(%28) diğer ülke vatandaşlarından oluşmaktadır: Ruslar, Beyaz Ruslar, Moldovalılar, Bulgarlar, Polanyalılar, Macarlar, Romanlar, Yunanlar, Tatarlar, Ermeniler, Çingeneler, Kırım Tatarları, Almanlar ve diğerleri.

 

DEVLET YÖNETİMİ

Ukrayna Devlet YönetimiUkrayna’nın temel kuralları devletin anayasasına göre düzenlenmiştir. Anayasa Ukayana’yı egemen, bağımsız, sosyal bir hukuk devleti olarak tanımlar.
Ukrayna üniter bir devlettir ve bu değiştirilemez maddesiyle anayasada yer almaktadır. Tek tip vatandaşlık vardır. Resmi dil Ukraynaca’dır. Başkan devletin başıdır.
Bugünkü başkan Victor Federovic Yanukovic’tir.Tek yasal otorite Ukrayna Parlementosudur(Verkhovna Rada).

 

EKONOMİSİ

Ukrayna ekonomisi bilimsel ve endüstriyel gelişme temellidir. Ülkenin ekonomik yapısında ağır sanayi, metalurji ve gemi yapımı en önemli sektörlerdendir.Ayrıca otobüs, otomobil, kamyon, traktör, dizel lokomotif, makina parçaları, tirübinler, uçak motoru ve uçak, güç istasyonları, petrol-doğalgaz üretimi ve kimyasal endüstri, elektrik üretimi gibi alanlar da Ukrayna ekonımisinin temelini oluşturur.

 

PARA BİRİMİ

Ukrayna Para BirimiUkrayna para birimi Grivna’dır.Bankalarda ve bir çok yerde bulunan döviz bürolarında bu para bozdurulabilir. En çok kullanılan kurlar US Dolar ve Euro’dur. Kredi kartları yaygınlaşmaya başlasada her yerde geçerli değildir. Daha çok otellerde, restorantlarda, alışveriş merkezlerinde kabul edilmektedir.

 

RESMİ TATİL GÜNLERİ

1 OCAK-YENİ YIL
7 OCAK-RUS ORTODOKS CHRİSTMASI
8 MART-ULUSLARARASI KADINLAR GÜNÜ
5 MAYIS-EASTER
1-2 MAYIS-İŞÇİ BAYRAMI
9 MAYIS-ZAFER GÜNÜ
25-26 MAYIS-KİEV GÜNÜ
23 HAZİRAN-TRİNİTY(TESLİS) GÜNÜ
28 HAZİRAN-ANAYASA GÜNÜ
24 AĞUSTOS-UKRAYNA BAĞIMSIZLIK GÜNÜ

   

**www.kievapart.com ER-YA GROUP UN TESCİLLİ MARKASIDIR

www.odessaapart.com

www.kharkovapart.com

www.eryaegitim.com

www.eryagroup.com